Blog

Balkanların Asırlık Kültürü Boşnak Böreği ve Lezzet Sırrı

Boşnak böreği

Kız yetiştiren Boşnak annelerin, kızlarına miras gibi öğrettiği bir lezzet: Boşnak böreği!

İlk olarak Bosna Hersek’e yapılan, 1450’li yıllardan bugünlere dayanan bu börek Bosna’da genellikle Perşembe ve Pazar günlerinin yemeğidir. Türkiye’de yaşayan Boşnaklar da Perşembe günlerini bu börek ile lezzetlendirirler.

Boşnak böreği ile Türk kültürünün buluşması ilk olarak 93 harbine rastlar. Bununla birlikte Türkiye’de ilk kez Ayvalık’ta yapıldığı söylenmektedir. Bundan dolayı Ayvalık’ın Küçükköy mahallesinde olan bir cami avlusu, Boşnak böreğini Türklerle buluşturan ilk yerdir. Bu yüzden Ayvalık’tan tüm Türkiye’ye yayılan bu lezzeti Bursa ve İnegöl’de de ilk günkü lezzeti ile bulabilirsiniz.

Orijinal İsimleriyle Boşnakların Vazgeçilmez Lezzeti

Ülkemizde adında sıkça söz ettiren ve lezzetiyle unutulmaz bir tat yakalayan Boşnak böreği, orijinal isimleriyle şu şekilde biliyor;

  • Peynirlisi: Sirnica
  • Ispanaklısı: Zeljanica
  • Patateslisi: Krompirusa
  • Kıymalısı: Burek

Geleneksel Lezzetin Sırrı

Boşnakların yüzyıllara dayanan tarifi ile yapılan böreğini diğer böreklerden ayıran ve onu özel yapan pek çok şey var. İlk olarak bir Bosna Hersek lezzeti olan bu böreğin dışı çıtır çıtır, içi ise pamuk kadar yumuşaktır. Ayrıca Boşnak böreği, midede diğer böreklere nazaran daha hafif bir his verir. Pek çok malzeme ile ve zahmetli bir şekilde yapıyoruz. Ustalık gerektiren bu börek, geleneğe bağlı kalınarak yapılması gereken bir lezzettir. Hamuru, incecik ve çarşaf gibi açılmalıdır. Açması ustalık isteyen bu hamurları açabilmeniz için gerçekten Boşnak olmanız gerekir. Ya da tecrübe sahibi olmanız gerekir.

Yufkası el ile açılan, sadece el lezzetini ortaya koyabilenlerin aslına sadık kaldığı bu börek, günümüzde hâlâ ilk günkü tadını korumaktadır. Sacda, bakır tepsilerde ustalıkla pişirdiğimiz bu böreklere genel olarak Pite (Pita) adını veriyoruz. Yıllar içinden Boşnaklardan edindiğimiz bu lezzeti, Bursa ve İnegöl’de yer alan işletmemizden hemen Boşnak böreği sipariş verebilirsiniz.

Boşnak Böreği ve Osmanlı Kültürü

Boşnak mutfağı, geleneksel lezzeti ve buğdaydan aldığı gücüyle geçmişten bugüne lezzetini ve tadını koruyarak gelmiştir. Bosna Hersek’in şehirlerine, şehirlerin dokularına yansıyan Osmanlı kültürü, yemekleri de es geçmemiş. Boşnak yemeklerinin vazgeçilmez iki ana unsuru vardır. Öncelikle biri et, diğeri ise hamurdur. Özellikle Osmanlı mutfağının yemek çeşitleriyle yan yana getirdiğimizde bu iki yemek unsuru birbirine çok benzer.

Lezzetin Anahtarı: Sac ve Bakır Tepsi

Boşnakların eşsiz tarifine sahip böreğinin tadına doyum olmayan lezzetinin sırrı sizce nedir? Elbette geleneğe bağlı kalınan pişirme yöntemindir. Sacda ve bakır tepsi ile pişirilen bu börek, kalitesini ve tazeliğini böylelikle en üst seviyede yakalamış olur. Bakır tepsi kültürümüzde köklü ve önemli bir yere sahiptir. Bakır tepsi ile pişirilen Boşnak böreklerinin, hamurları çıtır çıtır ve taze bir şekilde sofralarınıza gelir. Ayrıca sağlık açısından da pişirmede bakır tepsi kullanımı önem taşır. Sac ise böreklere içinin yumuşak, dışının ise iştah açan çıtır çıtır görünümde olmasını sağlar.

Boşnak böreğinin geleneğine tanıklık etmek için işletmemizde tadına bakabilir veya börek sipariş verebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.