Blog

Boşnak Mantısı; El Lezzetinin Damaklarla Buluşması

Boşnak mantısı

Tarihe mübadele lezzeti olarak yerleşmiş Boşnak mantısı, Boşnak vatandaşlarımız tarafından mutfağa yön kazandırmış lezzetlerden biri. İlk olarak özel bir hamur ile açtığımız ve Boşnak kültürüne özgü pişirdiğimiz bu mantıyı, işletmemizde birinci sınıf malzemelerle hazırlıyoruz.

Bosna Hersek’in bu özel tadı Bursa ve İnegöl’de ilk günkü lezzetini korumaya devam ediyor. Mübadele yemeği olarak bilinen Boşnak mantısı, tarihte birçok yer değişikliği yaparak günümüze kadar gelmeyi başarmış. Özellikle geleneği anlatan bu lezzetin özelliği, hâlâ geleneksel bir şekilde yapılması ve sunumundan geliyor. Çünkü hamur açmada usta olan Boşnaklar tarafından hazırlanan bu mantı, ince ve çıtır çıtır bir tatla gönüllerde taht kuran bir yemek.

Boşnak kültürüne tamamıyla bağlı kalarak hazırlanan bu lezzeti, işletmemizde deneyimleyebilir veya evinize sipariş verebilirsiniz.

Çıtır Çıtır Bir Boşnak Lezzeti

Boşnak mantısı çok lezzetli fakat yapımı emek isteyen bir mantıdır. Hamurunun açılması ve çıtırlığını yakalaması için yapımı ustalık gerektirir. İşletmemize bu tarifin yolundan giden iki Boşnak kardeş tarafından gelmiş bu lezzet, tadını korumaktadır. Yoğurt ve özel sosu ile servis edilen Boşnak mantısının hamuru açılırken dikkat edilmesi gereken önemli püf noktaları vardır. Bu püf noktalarıyla gerçek Boşnak lezzetine ulaşılabilir.

Güçlü bir gönül bağı ile hazırladığımız mantımız, özgün ve geleneklere bağlı bir şekilde servis edilmektedir. Bosna Hersek’in bu asırlık lezzetin sırrı pişirme tekniğindeki özendir. Boşnak kadınlarının el lezzeti, bugünlere kadar korunmuştur.

Gerçek Tereyağının Lezzete Katkısı

Buğdayın gücünü aldığımız mantı hamurunda diğer hamurlara göre farklı bir teknikle açılan bir hamurdur. Tecrübe gerektiren bu hamuru sizlerle buluşturduğumuzda çıtır çıtır, ağızda dağılan bir lezzet yakalarsınız. Gerçek tereyağı ile hazırlanarak bir lezzet şöleni yakalayan bu mantının baharatları da tavada, Boşnak geleneğine uygun olarak pişiriyoruz. Tereyağının kokusunu, baharatların tadını mantının her bir lokmasında hissedersiniz.

Lezzet ustalarımız tarafından geleneği anlatarak hazırlanan Boşnak mantısı, kalitesini ve lezzetini farklı bölgelerde de yakalamış bir tattır. Kısacası Bursa ve İnegöl’de gerçek Boşnak lezzetine uygun mantımızı deneyimleyebilirsiniz. Üretimi günlük olarak yapılan mantımız, Boşnakların ün salan lezzetine uygun iç harcı ile pişirilmektedir. Bakır tepsilerde pişen mantının lezzeti bambaşkadır. Yıllardır Boşnak mutfağının hamur işinde bu kadar ünlü olmalarının sebebi, ince hamurların bakır tepsi ile buluşmasıdır. Böylelikle sofranıza sıcacık ve çıtır çıtır gelen mantılar, ağızlarda unutulmaz bir tat bırakır.

Boşnak Mantısının Türklerde Yeri Bambaşka

Mutfağımız, Osmanlı’dan bu yana hamur işi konusunda oldukça usta olduğumuz bir kültür. Asırlar öncesinden beri hamur işlerinde ustayız. Boşnak mantısı da Türk mutfağında yerini aldı. Sofralarımıza renk geldi. Bu lezzet Boşnaklarda ‘‘Börecik’’ olarak tarif edilmektedir. Böylelikle mübadele yıllarından bu yana lezzetini ilk günkü gibi korumaya devam etti. El lezzeti ile hazırlanması ve bakır tepsilerde pişirilmesi, Boşnak mantısını damaklardan silinmeyen bir tat hâline getiriyor. Bu tadı kıymalı olarak hazırlıyoruz. En özgün ve geleneğine bağlı hâliyle İnegöl’de ve Bursa’da sizleri bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.