Blog

Geçmişten Günümüze Boşnak Böreği Lezzetini Sofranıza Taşıyın

Boşnak Böreği 

Boşnak böreği yufka gibi ince bir hamurdan yapılan, içi doldurulmuş Boşnak ve Anadolu mutfağında bulunan bir nadide lezzettir. Böreğin peynirli, ıspanaklı, kıymalı gibi sevilen birçok çeşidi vardır. Ayrıca, Boşnak böreğinin her ülkeye ve bölgeye göre kendine has özellikleri bulunmaktadır. Çok lezzetli, aynı zamanda yapması da bir o kadar zevklidir. Şimdi sizlere yüzlerce yıllık bir tarihi olan Boşnak böreğinden bahsedeceğiz.

Boşnak Böreği 

Osmanlı’dan Günümüze Boşnak Böreği 

Boşnak böreği eski Osmanlı İmparatorluğu’nun mutfaklarında oldukça ünlüdür. Gelin bu lezzeti sizler için nasıl hazırladığımıza bakalım:

  • İncecik bir hamur (yufka) açarız öncelikle, sonrasında içini doldururuz.
  • Böreği kağıt inceliğinde, yarı saydam bir hamur işi haline getiririz.
  • Çeşitli dolgularla içini doldururuz.
  • Benzersiz bir şekilde yuvarladığımız el yapımı hamurdan yaparız.
  • Böreğin özelliklerinden biri de iç harcını, çiğ olarak içine pişmeden önce koymamızdır.
  • Böreği büyük bir tavada hazırlarız.
  • Fırında piştikten sonra porsiyonlar halinde kesip size en sıcak ve taze haliyle sunarız.
  • Üst kısıma pişirmeden önce susam serperiz.
  • Lezzetli bir yemek için biraz yoğurt ve ferahlatıcı bir yeşil salata ile de yemeyi tercih edebilirsiniz.

Boşnak Mutfağından Anadolu’ya

Şimdi de biraz Boşnak böreğinin tarihinden konuşalım. Türk kökenlerine rağmen, bu yemek Bosna ulusal mutfağının gururlu bir cevheri haline geldi. Büyük göçle başlayan seçkin Boşnak mutfağı o günlerden Anadolu’da kendine yer bulmaya başladı.

Boşnak’lar Anadolu’ya geldiklerinde kendi topraklarına benzeyen bölgelere yerleşdiler. Bugün, Bosnalı toplumun çoğunluğu evlerinde ve dükkanlarında benzer yaşam koşullarına uyum sağlamıştır. İstanbul, Bursa, Manisa ve İzmir’de Yenibosna, Pendik ve Gaziosmanpaşa bölgelerinde geniş bir Boşnak topluluğu var. Bu topluluklar belli günleri kutlamak ve birlikte yemek pişirmek için bir araya gelirler. Boşnak böreği tüm Balkanlar’da çılgınca popüler olsa da Bosna-Hersek’te bu kültürel lezzete verilen önem ile kıyaslanamaz. Örneğin, bir kadının en iyi şekilde börek yapabilmesi durumunda evliliğe uygun olduğunu öne süren bir dizi yerel atasözleri de vardır. Bu etkinliklerde yapılan yemek pişirme türü, restoranlarda görülen mutfak değil, gerçek Boşnak ev yemekleridir. Artık, günümüzde Türk restoranlarında ve börekçilerde de esasına uygun Boşnak böreği görmek daha yaygın hale gelmiştir.

Boşnak Böreği Atıştırmalık Mı? Akşam Yemeğine Bir Ek Mi?

Boşnak böreğinin sadece bir atıştırmalık veya akşam yemeğine ek olduğu konusunda büyük bir yanılgı var. Börek istediğinizde tüm aile için eksiksiz bir akşam yemeği haline gelebilecek bir yemektir. Henüz denemediyseniz, bu lezzetli Boşnak böreğini denemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Hızlı Boşnak Böreği Siparişi

Bugünlerde çok az insanın gerçek bir Boşnak böreği yapmak için zaman ayırdığını biliyoruz. Herkesin evinde bu lezzeti yapmaya vakti olmayabilir. Tabii ki, hamuru kendiniz de yapabilirsiniz ama bu hem çok zamanınızı alacak hem de mutfağınızı bir karmaşaya dönüştürebilir. O yüzden, vakit harcamadan hızlı Boşnak böreği siparişi verebilirsiniz. Böreğin lezzetini sevdiklerinizle günün istediğiniz vaktinde tadabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.