Blog

Hızlı Sipariş Boşnak Böreği; Doyum Olmaz Lezzet

Boşnak Böreği

Kendine özgü lezzetli ve incecik hamuru ile Boşnak böreği, bir tadanın vazgeçemeyeceği bir lezzet. Ülkemizde birçok börek çeşidi vardır lakin Boşnak Böreği farkını her daim ortaya koymaktadır.

Boşnak Böreği

Boşnak Böreğinin Tarihçesi

Adından da anlaşılabileceği üzere bu böreğin ilk olarak Bosna Hersek’te yapıldığı bilinmektedir. Tarihi ise 1450’lere dayanmaktadır. Bosna’da o dönemlerde genel olarak Perşembe ve Pazar günleri yapılmaktaydı. Bu böreğin Türk kültürü ile buluşması ise 93 Harbi zamanına denk gelmektedir. Aynı zamanda ilk olarak Türkiye’de Ayvalık’ta yapıldığı söylenmektedir. Küçükköy’deki cami avlusundan ülkemize yayılan tadı halen damaklardaki yerini korumaya devam etmektedir.

Boşnak Böreği

Boşnak Böreği Nasıl Yapılır?

Lezzetli bir Boşnak böreği için hamur oldukça önemli bir detaydır. Hamuru için 4 su bardağı un, 1,5 su bardağı su, 1 yemek kaşığı tuz; pürüzsüz bir hamur olana kadar yoğrulmaktadır. Açılan hamur yarım saat dinlendirilmektedir. 4 5 parçaya ayrılan hamur tekrardan dinlendirilmektedir. Merdane ile hamur açılmadan önce 150 gram eritilmiş tereyağı ile 1 çay bardağı sıvı yağ karıştırılmaktadır. Hamur yarım cm açıldıktan sonra her yeri yağlanmaktadır. Kenarlardan eşit şekilde çekilmeye başlanarak inceltilmektedir. Bu aşamada yağ çekecektir. Dolayısıyla ara sıra hamur yağlanmalıdır.

Hamur iyice inceltildikten sonra kenar kısmına kıyma ya da ıspanaklı harç eklenmelidir. Tekrardan üzerine hamur çekilerek kapatılır ve rulo haline getirilmelidir. Sonraki aşamada hamur inceltilerek rulo yapılmaya devam edilmelidir. Ve fırın tepsisine ortadan başlayarak spiral şeklinde yerleştirilmelidir.

İsteğe bağlı olarak üzerine susam ya da çörek otu serpiştirilerek fırına verilmelidir. Üzeri iyice kızartılana kadar pişirilmelidir. Ardından da servis edilmelidir. Tek başına tüketilebileceği gibi eğer istenirse çay ya da salta ile de tüketilebilmektedir.

Boşnak Böreği

Boşnak Böreğinin Püf Noktası

Genel olarak Boşnak böreği, kendine özgü yapılış tarzına sahiptir. Gerekli olan detaylara dikkat etmek önemlidir. Aksi halde börek asla tat ve doku bakımından istenilenleri vermeyecektir. Bu böreğin temel püf noktası hamurun inceliğidir. Birçok kişi bu inceliği kullanmak için yufka tercih ederler. Ancak hangi yufka olursa olsun fark etmez asla aynı tadı vermez.

Lezzetli bir şekilde böreğin tadının alınabilmesi adına hamurun özenle yoğrulması gerekmektedir. Yoğurma işleminden sonra ise incecik olacak şekilde açılmalıdır. Hamuru ne kadar ince olursa tadı da o kadar iyi olacaktır. Çünkü hamur ince olunca içindeki malzemeler çok daha iyi pişecektir. Ve bu pişme işlemi esnasında tadı da hamura geçecektir.

Klasik tarzda hazırlanılan böreklerde iç harcı çoğunlukla önceden pişirilmelidir. Daha sonrasında ılık hale getirilerek böreğin içerisine yerleştirilmelidir. Boşnak böreği içinse bu işlem uygulanmaz. Yani harç hangi üründen olursa olsun çiğ olarak içerisine eklenmelidir. Bu aşamada harcın pişip pişmeyeceğini düşünmeniz gerekmez. Çünkü açılan hamur incedir ve içerisindeki harç lezzetli şekilde pişer. Size de bu lezzeti istediğiniz ürün tüketmek kalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.