Blog

Kaliteli Börek Nasıl Anlaşılır?

Kaliteli Börek Nasıl Anlaşılır?

Hazır yufkadan ya da deneyimli ellerin açması ile elde edilen börekler, misafire giderken götürülecek önemli hediyelerden biridir. Çayın yanında iyi giden böreklerin ne kadar taze ya da ne kadar kaliteliği olduğunu anlamak, misafir olarak gidilen evlerde iyi bir itibar bırakacaktır. Bu nedenle börekçilerden taze börek satın alır iken bunun gerçekten taze olup olmadığını anlamak için bazı püf noktalara dikkat etmek gerekmektedir. Bu yazıda börek satın alır iken dikkat edilmesi gereken kriterler ile ilgili birkaç detay bulacaksınız.

Böreklerin İç Harcının Alt Kısımda Birikmesi

Hem kabarık hem de yumuşacık böreklerin gerçekten kaliteli olup olmadığını anlamak için böreklerin alt kısmına dikkat edebilirsiniz. Böreklerin alt kısmında böreğin içi için hazırlanan harç izleri var ise o börek kaliteli bir börek değildir. Böylesi bir börek, olması gerekenden çok daha yumuşak olacaktır. Bu da size aradığınız börek lezzetini tam olarak yansıtamayacaktır. Ayrıca bu durum çoğu zaman böreklerin alt kısmının yanmasına neden olmaktadır.

Dağınık Börek Yapısı

Dağınık Börek Yapısı

Eğer börekçiden satın almayı düşündüğünüz ürün sebzeli börek ise dağılmamış olması gerektiğini aklınızdan çıkarmamanız gerekmektedir. Sebzelerin yufka yüzeyine yapışmaması için ilk önce unlanması ve sonrasında yufka üzerine konması, sebzeli böreklerin kalitesini artırmaktadır.

Böreğin Tek Kat Yufka Üzerine Serilmesi

Eğer çok yumuşak börek satın alıyorsanız bilin ki bu böreğin kalitesi ile ilgili bir sorun vardır. Böreğin tek kat yufka üzerine serilmesi, yufkaların hızlı bir şekilde iç harcı çekmesine ve dolayısı ile yumuşamaya neden olmaktadır. Bu durum böreğin tadını etkilemektedir. Bu nedenle böreğin iki ya da daha fazla yufka üzerinde yapılmış olduğuna dikkat etmelisiniz.

Börek Yapımında Az Yağ Kullanılması

Uygun fiyatlı börek satın almak için az yağ ile yapılmış börekleri tercih edebilirsiniz. Bir börekte az yağ kullanımı, böreğin gerektiğinden daha az gevrek olmasına neden olacaktır. Böreğini gevrek sevenler, tüm katlarda yağ kullanılmış olan börekleri tercih etmelidir. Tüm yufka katlarında yağ kullanmak, böreğin çok daha fazla lezzetli olmasını sağlayacaktır.

Yoğun İç Harçlı Börekler

Yoğun İç Harçlı Börekler

Ne kadar misafirinize her şeyden bol bol atılan börek götürmek istiyorsanız isteyin, bu durum iç harcı çok olan böreklerin daha kaliteli olduğunu anlamına gelmemektedir. İç harcın çok olması böreklerin cıvık bir forma dönüşmesini sağlayacaktır. Bu nedenle börek satın alır iken iç harcı çok olanları tercih etmemeniz önemlidir.

Uygun Sıcaklıkta Bekletilmemiş İç Harç ile Hazırlanan Börekler

Özellikle patatesli börek satın almak isteyen insanlar iç harcın yapısına dikkat etmelidir. İç harcın cıvık olması yufkaların bu harcı hızlı emmesine ve yumuşamasına neden olacaktır.

Taze Görünümlü Sonradan Isıtılmış Börekler

Firmaların kaliteli börek diye sattığı ama bir önceki gün pişmiş olan börekleri ne evinize ne de misafirliğe gideceğiniz eve götürmek istemezsiniz. Bu nedenle aslında bayat olan börekleri anlamanız oldukça önemlidir. Eğer börekler olması gerektiğinden daha kırmızı duruyor ise bu durum böreğin önceden pişirilip tekrar ateş üstünde ısıtıldığına işaret edebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.