Blog

Kıymalı Boşnak Böreği; Lezzetin Gerçek Öyküsü Sofranızda

kıymalı Boşnak böreği

6 asırdır sofraların vazgeçilmez lezzetlerinden kıymalı Boşnak böreği, tadı ve ünü ile ülke sınırlarını aşmış durumda…

Türkiye’de her geçen gün yayılarak ünlenmeye devam ediyor bu lezzet. İlk olarak Boşnak böreği, 1400’lü yılların başından bu yana vazgeçilemeyen bir lezzet hâline geldi. Gerek hamuru gerekse yapılış şekli ile gönüllerde taht kuran kıymalı Boşnak böreği tarihe tanıklık etmiş bir tat olmayı yakalamış. Bosna’dan Bursa ve İnegöl’e kadar aynı lezzetle gelmiş bu börek, muhteşem lezzetinin sırrını ise geleneklerden alıyor.

Geçmiş ile günümüz arasında bir lezzet bağı oluşturan Boşnak böreği, kendine has hamuru ve pişirilme şekliyle ön plana çıkıyor. Bu yüzden biz de bu özgün lezzeti sizlere birebir sunuyoruz. Öncelikle tarifi sizler için ilk günkü şekli ile hazırlamaktayız. Geleneğinden çıkmadan, tarifinden sapmadan en taze hâliyle sofranıza getiriyoruz.

Geçmişten Günümüze Kıymalı Boşnak Böreği

Boşnak böreği, geçmişte benimsenen börek geleneklerini hâlâ yaşatan bir lezzet. Boşnak böreğinin bugünlere kadar gelmesini ise bu geleneklere bağlı kalınmasıyla açıklayabiliriz. Kısacası gerçek Boşnak böreği bağlı kalınan lezzet geleneklerini anlatır ve sunar. Bununla birlikte Bosna Hersek’te ortaya çıktığı yıllardan beri aynı yöntemlerle yapılarak servis edilmektedir. Farklı seçenekler de sunan Boşnak böreğini, tüm seçeneklerde aynı tat ile servis ediyoruz. Çünkü bu sayede kalitesini, tazeliğini ve lezzetini hep korur.

Boşnak börekleri Boşnakların, ‘‘Börek yoksa yemek de yoktur.’’ felsefesiyle yapılmalıdır. Boşnak böreğinin tadını asıl veren şey, böreğin tarihine sadık kalınmasıdır. Bu da ancak börek kültürüne bağlı kalınarak yapılır. Kıymalı Boşnak böreği, %100 dana kıyma, soğan ve Bosna’ya özgü çeşitlenen baharat karışımlarıyla ortaya çıkar. Hamuru ise tam da Boşnak böreğinin tarihini yaşatacak şekilde, incecik açıyoruz. Sacda pişirilen bu lezzet, tabaklara sıcak şekilde sunulmaktadır. Her tadımda Bosna Hersek geleneğini bir kez daha yaşatır.

Saclardan Sofralarınıza Gelen Lezzet

Sac, Boşnak böreği tarihinin en önemli püf noktalarından biridir. Bosna Hersek’in asırlık pişirme yöntemi olan sacların yeri, Türk lezzet kültüründe çok başka bir yere sahiptir. Böreğe lezzetini veren, Boşnak böreğinin geleneğe bağlı kalmasını sağlayan şey budur. Bakır tepsilerle, sacda pişirilen böreğin lezzet farkı bambaşkadır. Bakır tepside pişen börek, hem tazeliğini korur, hem de böreğin sıcacık bir şekilde sofralarınıza gelmesini sağlar. Böylelikle kalitesi ve lezzeti asla bozulmayan kıymalı Boşnak böreği, asırlar önceki tarihi yaşatır.

Kıymalı Boşnak Böreğinin Tarifi: El Lezzeti

Geleneklerden günümüze aktarılan Boşnak böreğine tadını veren, el lezzetidir. Yıllar süren tecrübemizle börek hamurunu, geleneklerden taviz vermeden ustalıkla açıyoruz. 1400’lü yıllardaki lezzeti sizlerle buluşturmak için böreği, en kaliteli malzemelerle hazırlıyoruz. Lezzeti ustalıkla tasarladığımız Boşnak böreğinin özgün tadını, buğdaylardan alıyoruz.

Balkan coğrafyasından Bursa ve İnegöl’e uzanan bu lezzeti damak tadınıza uygun şekliyle sizlere sunuyoruz.

Bosna Hersek’e özgü bu muhteşem lezzeti, Boşnak böreği sipariş alarak evlerinize ve sofralarınıza ilk günkü lezzeti ile getiriyoruz. Siz de tarihe tanıklık eden bir börek sipariş vermek isterseniz, hemen arayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.