Blog

Damağının Tadını Bilenlere Patatesli Boşnak Böreği

patatesli Boşnak böreği

Asırlık lezzetlerden biri olan patatesli Boşnak böreği, 1400’lü yıllardan bu yana hâlâ kendine özgün tadını ve lezzetini korumaya devam eden bir tarif. Bosna Hersek’ten bugünlere uzanan bu lezzetin ünü Türkiye’de de oldukça yayılmış durumdadır.

Boşnak böreği, 6 asırlık bir tat. 6 asır önce Boşnaklardan gelerek günümüzde Türkiye’deki pek çok ilde ve bölgede bilinmektedir. Böylelikle git gide ünlenmeye başladı. İlk olarak böreğimizi incecik hamurla açıyor ve bakır tepsilerde pişiriyoruz. Boşnaklara özgü bu lezzetin ilk günkü tadına varmak isteyenlerdenseniz, işletmemizde deneyimleyebilirsiniz. Boşnak böreği sipariş vererek sofralarınıza geleneksel bir lezzet katabilirsiniz.

Artık her çeşit Boşnak böreği yapılıyor olsa da Boşnak erkeklerine göre en güzeli kıymalı ve patatesli Boşnak böreği lezzetidir. Boşnak böreğine asıl lezzetini veren pişirildiği bakır tepsilerdir. Özellikle Türk geleneklerinde de önemli bir yere sahip olan bakır tepsiler, böreğe ayrı bir lezzet katar. İçinin yumuşak, dışının ise çıtır çıtır olmasını sağlar.

Geçmişten günümüze koruyarak getirdiğimiz bu lezzeti incecik bir hamurla açıyoruz. İncecik hamurla pişen Boşnak böreğinin yapımı ustalık gerektiren bir konudur. Kısacası böreğin has hâlini korumak için ya Boşnak olmak ya da bu konuda ustalaşmış olmak gerekir.

Patatesli Boşnak Böreğimiz İle Lezzeti Tasarlıyoruz

Boşnak ailemizin lezzet yolculuğu sonucunda ortaya çıkan ve geleneksel lezzetine bağlı kalınarak hazırladığımız böreğimiz, her misafirimizin damak tadında ayrı bir lezzet bırakıyor. Ürünün kalitesine ve tazeliğine önem vererek hazırladığımız böreklerle, Bursa ve İnegöl’de hizmet vermeye devam ediyoruz.

Bakır tepsilerde pişen patatesli Boşnak böreği, özel baharatlarla ve taze patateslerle hazırlıyoruz. Özgün ve geleneğinden çıkmadan, her bir detayına ayrı lezzet katıyoruz. Sizlere sunduğumuz bu böreğin tarifi: El lezzeti. Boşnak tariflerinin tümünün sırrı Boşnak ustalarının el lezzetinde saklı. Hamurun açılmasından, malzeme seçimine ve pişirilme şekline kadar en kaliteli hâliyle ürettiğimiz böreğimizle özgün Boşnak lezzetini koruyoruz.

Boşnakların böreklerde ne kadar usta olduğunu duymayan yoktur. Her Boşnak böreği, geleneksel kalitesine sadık kalınarak yapılmalıdır. Bakır tepsilerin lezzetini alarak tadına ve görünümüne özen gösterilmelidir. Buğdayın gücüyle lezzeti taçlandırdığımız patatesli Boşnak böreği, işletmemizde her gün en taze hâliyle üretiliyor. Her bir lokmada lezzet geleneklerine bağlı bu tadı deneyimleyebilirsiniz.

Patatesli Boşnak Böreğinin Olmazsa Olmaz Geleneği: Bakır Tepsi

İncecik hamurla bakır tepside pişen Boşnak böreği Boşnakların bu özgün tadını yakalamanızı sağlıyor. Geleneklere bağlı alınarak geleceğe aktarılan bu lezzet, püf noktalarıyla asıl tadını yakalıyor. Gerçek Boşnak böreği, pişirilmesi bakır tepsilerde gerçekleşen bir lezzettir. Böylelikle tepsiden çıkar çıkmaz sıcacık bir şekilde tabaklara gelir. Bu lezzeti, her zaman taze olarak üretiyoruz.

Bursa ve İnegöl’de Gerçek Bir Boşnak Lezzeti: Boşnak Böreği

%100 Boşnak usulüne göre pişirdiğimiz patatesli Boşnak böreği, taptaze tereyağı, Boşnaklara özgü baharatlar ve günlük patatesler kullanılarak hazırlanır. İşletmemizde farklı seçeneklerini de bulabilirsiniz. Bu lezzet, 1400’lu yıllardan bugüne hâlâ aynı tat ve lezzetle korunmaktadır. Son olarak bu lezzete hemen ulaşmak için işletmemize gelebilir veya börek sipariş verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.