Blog

Bakır Tepsilerde İşlenen Lezzet Peynirli Boşnak Böreği

peynirli Boşnak böreği

Boşnak kültürünün unutulmaz tatlarından peynirli Boşnak böreği gelenekselliği korunan bir lezzet! Bosna Hersek’in lezzet dokusu, 1400’lü yıllardan bugünlere korunarak gelmiş. Yani hâlâ ilk günkü tadını alabileceğiniz şekillerde işletmemizde bulabileceğiniz Boşnak böreği, tarihe tanıklık etmiş bir börek.

Boşnak börekleri için iki ana unsurumuz, kullandığımız malzeme ve hamurudur. Peynirli Boşnak böreği, işletmemizde peynirin en lezzetli ve taze hâlini kullanılarak hazırlıyoruz. İlk günkü özgün tadını korumaya devam ediyor.

 

Böreğin hamurunun özelliği ise yumuşak fakat çıtır çıtır olmasıdır. Bakır tepsilerde pişen Boşnak böreğini, 6 asır önce de aynı yöntemlerle pişirerek servis ediyorduk. Böreği ağızda dağılan, yumuşacık kıvama gelmesini sağlayan bakır tepsiler, Bosna kültüründe önemli bir yere sahip. Osmanlı mutfağında da yapılan ve kullanılan bakır tepsiler, yıllar öncesinin yemek kültürünü tatmanızı sağlıyor.

Kırsal arazisi bol, hayvancılığın ise yaygın olduğu Bosna Hersek’te, Boşnak böreği çok uzun yıllardır var olan bir lezzet. Bosnalılar bu böreği et yemeklerinin yanında, kahvaltılarda servis ederek tüketmeyi tercih ediyor. Siz de bu tadı işletmemizde gerçek Boşnak lezzetine vararak deneyimleyebilirsiniz. Börek sipariş ile evlerinizde, sofralarınıza tarihin lezzetini katabilirsiniz.

Gelenekseli Anlatan Bir Börek: Peynirli Boşnak Böreği

Boşnakçada Sirnica olarak adlandırılan peynirli Boşnak böreği, en çok tercih edilen Boşnak tatlarından. Kullanılan peynirin kalitesi ve pişirilme şekliyle yıllardır unutulmaz bir tat yakalamayı başarmış. Böylelikle bu lezzeti, günlük, taptaze peynirler kullanarak hazırlıyoruz. Böreğin her bir lokmasında gerçek Boşnak kültürünü yakalamanız için pişiriyoruz. Tadı ve ünü ile Türkiye’de her gün ünlenmeye devam eden peynirli Boşnak böreği, kuvvetli bir hamur elde edilerek üretiliyor.

Boşnak bir ailenin börek açma yetenekleriyle Bursa ve İnegöl’de Boşnak geleneklerini sürdürmeye devam ediyoruz. Buğdaydan gelen doğal ve saf lezzeti böreklerle taçlandırarak hazırladığımız tatları, misafirlerimizle buluşturuyoruz.

Ağızda Dağılan İncecik Hamuruyla Peynirli Boşnak Böreği

Boşnaklar börek hamurlarını incecik açmasıyla bilinirler. Börek yapımında olan ustalıkları da buna dayanmaktadır. İlk olarak ince hamurun yırtılmamasının sırrı ustaların kuvvetli bir un kullanmasında ve ustanın yeteneğinde gizli. Bu yüzden peynirli Boşnak böreği de bu incecik hamur usulüne uygun olarak işletmemizde özenle hazırlıyoruz.

Muhteşem lezzet sırrı böreklerde gelenekleri anlatmaktan ve onlara bağlı kalmaktan geçiyor. Tarifinden sapmadan tamamen özgün tadı ile bu lezzeti işletmemizde yakalayabilirsiniz. Boşnak böreği sipariş verebilirsiniz. Veya şubelerimizde bu taze tadı her zaman bulabilirsiniz.

Bakır Tepsilerde Pişen Böreğin Unutulmaz Lezzeti

El lezzeti ile hazırladığımız Boşnak böreğinin tadını bu kadar leziz kılan şey, böreğin piştiği bakır tepsilerimizdir. Taze ve kaliteli iç malzemelerle hamurun çıtırlığı ile yumuşacık bir börek lezzeti yakalıyoruz. Türk geleneklerinde de önemli bir yere sahip bakır tepsiler, pişirildiğinde ağızda dağılan bir börek elde etmenizi sağlar. Kısacası geleneklere bağlı kalınarak taptaze hazırlanan Boşnak böreği, her detayıyla geleneğe bağlı kalmaya devam ediyor. Başka bir deyişle Bursa ve İnegöl’de tadına doyamayacağınız Boşnak böreği lezzetini 6 asır önceki tadı ile aynı tatta işletmemizde bulabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.