Blog

Tecrübeli Ellerden Sofralarınıza Lezzet Yolculuğu; Boşnak Böreği 

Dutasterid saç dökülmesi

Türkiye içeriğinde çeşit çeşit börekler bulunduran bir yemek kültürüne sahiptir ve Boşnak böreği bu börekler arasındaki popüler olanlardan biridir. İnce bir hamurdan yapılan bu börek içeriğinde farklı farklı harçlar içerir. Boşnak böreği her ülkede kendine has özellikleri olan farklı bir börektir. Lezzetlidir ve yapması da oldukça basittir.

Boşnak böreği

Boşnak Böreği Tarihçesi 

Boşnak böreği normalde Bosna mutfağından gelen bir börektir. Fakat göç hareketleri bu böreği Anadolu kültürüne de taşımıştır. Hatta bunlar ile birçok Boşnak ev yemeği de kültürümüzde yer edinmiştir. 

Boşnaklar bu dönemde Bosna’daki topraklarına benzer yerlere yerleşmiş ve yanlarında yemek kültürlerini de taşımışlardır. Boşnak böreği ise bunların arasında Türkiye’de en popüler olan yemektir. Özellikle son dönemlerde çok popülerleşen Boşnak böreği usulüne uygun biçimde de yapılmaya başlanmıştır. 

Boşnak böreği

Boşnak Böreği İçeriği 

Boşnak böreği kesinlikle sade şekilde yapılan bir börek değildir. İçeriğinde birçok farklı harç kullanılır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz. 

  • İçeriğine birçok şey konulmaktadır. Burada Boşnak kültüründe de en sık konulan şeylerden biri de kıymadır. Kültürel şekilde yapılan Boşnak böreğinin içeriğinde çoğunlukla kıyma tercih edilmektedir. 
  • Kültürel tarzın dışında sıklıkla kullanılan şeylerden biri de ıspanaktır. Doğru şekilde hazırlanmış bir ıspanak Boşnak böreğine çok yakışır. 
  • Ekstra olarak da peynir ile yapılabilir. Özellikle lor peyniri Boşnak böreğine en çok yakışan peynirdir. 

Boşnak Böreğinin İçeriğinde Genellikle Ne Tercih Edilmeli? 

Boşnak böreğinin içeriğine en sık tercih edilen şey kıymadır. Kıyma, Boşnak kültüründe bu böreğin yapımında kullanılmaktadır. Bu yüzden içeriğinde kıyma tercih edebilirsiniz. Tabi ki kıyma yapım sürecinde şart değildir. Kıyma ve ıspanağı birlikte kullanarak ya da peynir kullanarak da iç harcı hazırlayabilirsiniz. 

 Hamurunu eğer kendiniz yapmak istiyorsanız çok ince bir hamur açmanız gerektiğini kesinlikle unutmamalısınız. Boşnak böreği birçok ince hamurun birleşimi ile yapılır. Hamur açma süreci yerine isteğe göre hazır ince yufka da kullanabilirsiniz. Tabi ki kendi açtığınız gibi olmaz fakat bir alternatif olarak kullanabilirsiniz. 

Kısaca Yapım Aşamaları 

Yapım aşamaları ise şu şekildedir. 

  •  Yapacağınız porsiyona göre değişmek üzere bir buçuk su bardağı ılık su 4 bardak un ve 1 kaşık tuz kullanarak hamur harcını oluşturabilirsiniz. Açtığınız hamurun kâğıt inceliğinde olması gerekir. 
  • Sonrasında açtığınız hamurun içini tercihinize göre doldurunuz. Eğer elinizde varsa kıyma ilk tercihiniz olsun. Burada harcı koymadan önce harcı hafif de olsa pişirmiş olmanız çok önemlidir. 
  • Sonrasında ise hamuru yuvarlayarak Boşnak böreğini şekillendirmiş olursunuz. Böreği büyük bir tavaya bu şekilde hazırlayıp fırına verebilirsiniz. 
  • Piştikten sonra ise kesip sıcak ve taze haliyle sunumunu gerçekleştirebilirsiniz. 
  • Tercihe göre üst kısma susam veya çörek otu serpebilirsiniz. 
  • Daha lezzetli bir yeme keyfi için güzel bir yeşil salata da eklemeyi düşünebilirsiniz. 

Bu tüm zahmetli aşamalardan kurtulmak istiyorsanız sizler için en lezzetli Boşnak böreklerini hızlı börek siparişi ile sizlere sunuyoruz. Siz de doyum olmaz lezzete ulaşmak için hemen sipariş verebilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.